Вести Македонија Ударни вести

МЗ:Првата пратка „Спутник В“ стигна во нашата земја

Министерот за здравство д-р Венко Филипче и н.е.Сергеј Баздникин амбасадор на Руската Федерација во РСМ, денеска на меѓународниот аеродром во Скопје ја пречекаа првата пратка од вакцината против Ковид 19, на рускиот производител „Спутник В“. Министерот Филипче изрази благодарност до амбасадорот за неговиот личен ангажман за овие дози, што побрзо да стигнат во нашата земја. […]

Вести Македонија Ударни вести

Филипче: Вакцинација со „Спутник В“ ќе почне в среда

Имунизацијата со руската вакцина „Спутник В“ која во нашата земја треба да пристигне утре, се очекува да започне в среда, рече денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче. Тој објасни дека завршени се сите административни процедури за вакцината да биде ставена во употреба. -Од рускиот производител на вакцини ги добивме сите документи за да се […]