Вести Македонија Свет Ударни вести

ГЕРБ на Борисов победи на изборите во Бугарија

  На вчерашните избори во Бугарија, во парламентот пратенички места си обезбедија седум политички формации, при што најмногу гласови добила коалицијата „Граѓани за европски развој на Бугарија“ (ГЕРБ). Станува збор за партијата на поранешниот долгогодишен премиер на Бугарија, Бојко Борисов и на Сојузот на демократските сили (СДС), а на второто место е „Продолжуваме со промената“ […]

Вести Свет Ударни вести

ГЕРБ на Борисов победи, но постои можност нов премиер на Бугарија да биде шоуменот Слави Трифонов

ГЕРБ, владејачката партија во Бугарија е победник на парламентарните избори што се одржаа во неделата, со 26,14 отсто, според преброени 98,93 отсто од гласовите, но новата владина коалиција можеби ќе ја формира и второпласираната „Има таков народ“ на шоуменот и музичар Слави Трифонов, која доби 17,73 отсто, пишува medipool.bg. Резултатите од гласањето се сметаат за […]