Вести Македонија Став Ударни вести

Трајанов: Без објавување на Францускиот предлог, апсурдно е да градиме став

  Во врска со најновиот Француски предлог, како основа за деблокада на евроинтеграциските процеси на Македонија,  Демократскиот сојуз го нагласува следното:  Прво, полноправното членство на Македонија во ЕУ е од стратешки и национален интерес и за тоа има и граѓански и политички консензус. Второ, Демократскиот сојуз за претходниот Француски предлог и Протоколот за имплементација на Преговарачката […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Со францускиот предлог бугарските барања стануваат европски

  Демократскиот сојуз изразува сериозни резерви за францускиот предлог за деблокада на почетокот на преговорите за членство на Македонија во ЕУ затоа што тој во суштина ги апсорбира националистичките и негаторските барања на Бугарија и билатералниот спор, преку преговарачката рамка, го претвора во спор помеѓу Македонија и Европската Унија. Според документите кои досега ги објавија […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Ќе се забрза ли процесот на е-услугите ?

  Преку платформата за интероперабилност веќе се поврзани судовите со МВР, Јавното обвинителство, Царинската управа, Централниот регистер, ДИК, Управата за финансиска полиција, Управата за финансиско разузнавање, ДКСК и МНАВ – Агенцијата за цивилно воздухопловство. На Платформата за интероперабилност се приклучени 39 институции, со тенденција да се приклучат уште 15 институции. Ова, меѓу другото,  се вели во Извештајот на „Метаморфозис“ за […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Сојузот на средношколци бара брзо склучување на договор меѓу Владата и СОНК

  Сојузот на средношколци повикувата што поскоро да продолжи образовниот процес, со цел средношколците, особено матурантите да не ги пропупштат роковите за запишување на факултет. Предлагаат брз договор меѓу Владата и СОНК, како и 5% од БДП да се одделува за образование, согласно европскиот проссек, за да има пари и за инфраструктура, но и за кадарот. […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Кабинет на претседателот: Помилувањето е институт кој има корективна функција

  Во врска со прашањата за последната одлука за помилување на осудени лица од страна на претседателот Стево Пендаровски, од Кабинетот на претседателот информираат дека помилувањата како институт се еден од основните уставни надлежности на претседателот. Постојат два вида на помилување, се наведува во соопштението, и тоа: –  Редовни, односно кога лица и граѓани на земјава индивидуално […]

Вести Македонија Ударни вести

Северна Македонија се приклучи кон рестриктивните мерки на ЕУ кон Русија

  Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро ја осудува вчерашната одлуката на официјален Кремљ, со која се овозможи воена интервенција од страна на руските воени сили врз Украина.   Со неиспровоцираните и неоправдани воени акции, Русија грубо го крши меѓународното право, повелбата на ООН и принципите и заложбите на ОБСЕ, и со […]

Вести Македонија Став

Што по изборите во Бугарија: Решение или продлабочување на непријателството? – Христијан Илиевски

  Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија. Неодамна се одржаа третите по ред парламентарни избори во Бугарија, овој пат во […]

Вести Свет Став

Мора да го разбереме минатото за да поставиме насока за иднината – Владимир Ѓорѓевиќ

  На националистичките агенди во регионот им треба релативно мала искра за да се направи многу поголем пламен. Неодамна присуствував на конференција во Тутцинг (во близина на Минхен), која беше посветена на Културата на помнењето од 1945 година: Германско-југоисточно европска испреплетена историја, организирана од Südosteuropa-Gesellschaft со поддршка на Сојузното германско министерство за надворешни работи. Тоа ме потсети […]

Вести Македонија Став

Дургутов: Институционалната пасивност кон (воскреснувањето на) јавните соби

  Македонското општество како целото да е претворено во една голема јавна соба, во воајерска одаја во која секој милува да ѕирне во интимноста на некој непознат и да присвои делче од приватноста на другиот. Ова, надополнето со бавната или непостоечка реакција и отсуството на јавнообвинителски одлуки и форензички истраги, неминовно водат и веќе доведоа […]

Вести Македонија Став

АНАЛИЗАТА НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ НА ВАСКО ЕФТОВ – Јове КЕКЕНОВСКИ

  Во последната емисија “Во Центар” на Васко Ефтов и покрај деталната и во неколку сегменти издржана анализа за локалните избори, ми се чини дека има една односно две сериозни нелогичности. Првата нелогичност се однесува на констатацијата дека Христијан Мицковски остварил победа на локалните избори со убедливо најмалку освоени гласови во историјата на ВМРО и […]