Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Затворски казни за Трајко Вељаноски, Миле Јанакиевски и Ристовски за крвавиот четврток

  Шест и пол години затвор е казната која е изречена на процесот против организаторите за упадот и насилствата во Собранието од 27 април познато како „Крвавиот четврток“, а му беше изречена на екс спикерот Трајко Вељаноски. Обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски добија по шест години и три месеци затовр, додека екс шефот на […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Упадот на домот на македонската демократија беше агресија против секој граѓанин

  “Сите обиди да се бришат белезите низ кои е запаметен 27 април 2017 година, како најмрачен ден во поновата македонска историја, се залудни и се израз на апсурдната и бесмислена намера да се прикажат како патриотизам дивеењата низ храмот на демократијата. Опасни и антинародни се обидите тепањето и влечењето по подот пратеници претепани до […]