Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Православните денеска го слават Велики четврток – почнуваат велигденските празници

  Православните христијани, кои се придржуваат до (стариот) јулијански календар, денес го слават Велики четврток. Празникот е еден од деновите издвоени за причест на верниците кои, почитувајќи го православниот канон, постеа на вода барем последните пет дена. На литургиите, верниците се причестуваат со леб или нафора – тело Христово и вино, што е симбол на […]