Вести Македонија

Хуманитарна акција на МОДОМ, се донираше облека за најранливите категории граѓани

Во време на економска криза и во пресрет на најавената тешка зима, МОДОМ организираше хуманитарна акција во која се собираше облека за повеќе возрасни групи – машка, женска и детска, бидејќи се поголем број граѓани живеат на работ на егзистенцијата. “Оваа акција е повеќе од потребна”, истакна претседателот на МОДОМ, Александар Пандиловски, додавајќи дека “донацијата […]

Вести Македонија

Голема хуманитарна акција „Подај рака-хумана општина Илинден”

  Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, Општина Илинден организира голема хуманитарна акција – „Подај рака-хумана општина Илинден”, за донација на храна и хигиенски средства. Целта на оваа голема хуманитарна акција е да им се помогне на ранливите категории на граѓани од општина Илинден,  велигденските празници да ги прослават достојно како и останатите граѓани. […]

Вести Македонија Ударни вести

Хуманитарна акција на Банката за храна за опожарените подрачја

  Невладината организација Банка за храна започнува со хуманитарна акција, за помош на волонтерите и дежурните екипи што се вклучени во секојдневните акции за смирување на пожарите на цела територија на државата, како и поддршка за жителите од загрозените подрачја. Сите заинтересирани граѓани и општествено одговорни компании што сакаат да се вклучат во хуманитарната акција, […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Општина Центар во хуманитарна акција „Стоиме заедно“ за помош на 1620 семејства

    Во рамки на денешната хуманитарна акција „Стоиме заедно“, волонтираа претставници од разни здруженија, организации и институции, кои се приклучија во процесот на подготовка и пакување на 35.000 килограми прехранбени производи за 1620 семејства, кои живеат во социјален ризик во дваесет општини во државата. Покрај пакетите со храна, дополнително ќе бидат обезбедени 1620 средства […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Центар со хуманитарна акција за граѓаните од муслиманската веросиповед

  Во пресрет на големиот верски празник Рамазан Бајрам, градоначалникот Саша Богдановиќ заедно со колеги од Општина Центар и волонтери од невладината организација „Банка за храна“, спроведоа уште една хуманитарна акција за граѓаните од муслиманската веросиповед кои живеат во Општина Центар. Со поддршка и донација од општествено одговорни компании, општината подели 150 топли оброци храна […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Хуманитарна акција на Форумот на жени на ДОМ за текстилните работнички

  Форумот на жени на ДОМ, по повод првомајските и велигденските празници организираше хуманитарна акција за помош на текстилните работнички кои беа најтешко погодени од корона кризата. “Пакетите со основни прехранбени продукти и средства за хигиена ги предадовме на граѓанското здружение Гласен текстилец кое ќе ги достави до социјално ранливата група жени кои имаат најголема […]