Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Утре почнува вакцинирање за Ковид 19, без закажан термин

Министерството за здравство информира дека почнувајќи од утре граѓаните ќе може да се вакцинираат за Ковид 19 без да закажат термин за вакцинација. Граѓаните кои немаат закажано термин, првата доза вакцина ќе може да ја примат во пунктовите во здравствените, домови, болници или поликлиники во градовите, односно во постоечките вакцинални пунктови во здравствените установи. Во […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Од 12 јули вакцинација и без закажан термин

Министерството за здравство ја информира јавноста дека почнувајќи од 12 јули вакцинацијата на граѓаните ќе се одвива во постоечките вакцинални пунктови од здравствените домови и болниците во државата, а во спортските сали ќе се одвива масовна ревакцинација. Министерството за здравство ги информира граѓаните дека почнувајќи од 12 јули, ќе може да се вакцинира секој граѓанин […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ: Пријавените на vakcinacija.mk, ќе добијат термин до 15 мај

  До крајот на летото може да се постигне колективен имунитет имајќи ги предвид сите количини вакцини кои треба да пристигнат во нашата земја, изјави министерот Венко Филипче. Околу 160 илјади граѓани пријавени на сајтот vakcinacija.mk до 15 мај ќе добијат термин за вакцинација, преку СМС порака или меил со точно време и пункт каде […]