Вести Изјави Македонија Ударни вести

Данела-Сијарто: Договор за интензивна соработката меѓу Унгарија и Градот Скопје

  Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска која беше почесен конзул на Унгарија, денес имаше средба со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, кој е во посета на земјава. “На денешната средба со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, разговаравме за предизвиците кои во наредниот го очекуваат Градот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Сијарто: ЕУ повторно го остави Западниот Балкан „на суво“

    Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска му беше домаќин на министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, кој е во еднодневна работна посета на нашата земја.         Двајцата министри разговараа за развојот на на повеќесекторската соработка меѓу двете земји, а особен акцент беше ставен на актуелностите […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција при МВР, донација од од Владата на Унгарија

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје” ја пречекаа делегацијата предводена од министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, кој ја предаде донацијата од 6.000 дози вакцини против коронавирусот (Ковид-19), како пријателски чин на Владата на Република Унгарија. […]