Алтернатива Настани

Мултимедијална изложба „Под нулата“ во Центарот за култура – Прилеп

  Во ликовната галерија при Центарот за култура „Марко Цепенков“ – Прилеп денеска (17 ноември), во 19 часот, ќе биде отворена изложбата „Под нулата“. Станува збор за мулимедијален проект во кој учествуваат група ликовни уметници коишто ги истражуваа проблемите и решенијата поврзани со глобалното затоплување. Носител на проектoт, кој се реализира со поддршка од Министерството за […]

Алтернатива Настани

Во чест на 11 Октомври – Изложба на Сергеј Андреевски во Прилеп

  Во пресрет на 11 Октомври, еден од најголемите национални празници, во Градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп ќе биде отворена поставка на дела од академскиот сликар Сергеј Андреевски, во рамките на настанот „Октомвриска вечер: Прослава на уметноста, поезијата и виното“ што ќе се одржи утре, 10 октомври, со почеток во 18:30 часот. Во рамките […]

Вести Македонија Ударни вести

Притвор за возачот кој усмрти велосипедистка во Прилеп

  Основното јавно Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од селото Славеј за кривични дела – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 став 2 во врска со член 297 став 1, како и – Неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода од член […]

Настани Ударни вести

Прилеп се подготвува за театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“

  Девет претстави во официјална, седум од независна продукција, две од придружна програма и една дипломска претстава ќе бидат дел од програмата на годинашниот, 57. Издание на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“, кој годинава ќе се одржува под мотото „Враќање дома“. Фестивалот ќе почне со претставата „Инферно“ на театарот „Јордан Хаџиконстантинов Џинот“ од Велес на 9 […]

Вести Македонија Ударни вести

Нова сензорна соба за потребите на граѓаните во Прилеп

  Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска заедно со директорот на Центарот за социјална работа во Општина Прилеп, Дејан Тошески ја отворија сензорната соба која е во склоп на дневниот центар за лица со интелектуална и телесна попреченост „Ѕуница“- Прилеп. Дневниот центар  за лица со интелектуална и телесна попреченост овозможува поддршка  на […]

Вести Македонија Ударни вести

“Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран”: Сензорна соба во ООУ Гоце Делчев во Прилеп

  Нови можности за подобрување на способностите на децата со типичен и атипичен развој, со новата сензорна соба во ООУ „Гоце Делечев“ во Прилеп, прва во градот во рамки на проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“, финансиран од Европската Унија. Стручната служба и наставниот кадар во ова катче ќе може да работат со децата […]

Алтернатива Настани

МЛЕКО 2022: Како да го „биеме“ млекото?

  Традиционално, нашите мајстори и мандраџии го „биеле“ млекото за да добијат биено сирење-производ со кој сите се насладуваме и се гордееме. Но, како денес да се произведе вистинско сирење со препознатливиот вкус, а тоа да биде исплатливо и достапно за секого? Преку примерот на автентичното биено сирење кое ја отсликува нашата традиција и историја, […]

Вести Македонија Ударни вести

Одбележување на 21 година од загинувањето на припадниците на АРМ на Карпалак

  Во прилепската касарна „Мирче Ацев“ вечер од 18 часот почнува одбележувањето на 21-годишнината од загинувањето на 10 припадници на АРМ. На 8 август кај месноста Карпалак 2001 година армискиот конвој беше нападнат од заседа и загинаа 10 прилепски резервисти. Пред споменикот на загинатите бранители во кругот на касарната „Мирче Ацев“ семејствата на загинатите, претставници […]

Вести Македонија Ударни вести

Државниот архив – Прилеп денеска одбележува 66 години од своето постоење

  Државниот архив – Одделение Прилеп денеска, 27 декември, одбележува 66 години од своето постоење.      “Ова е ден кога се направија првите значајни чекори во однос на документирањето на нашето минато, на нашата историја и култура. Со создавањето на Архивот во Прилеп, всушност, започна и институционалното создавање на трезорот со историски документи и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Градоначалникот на Прилеп волонтира во Инфективното одделение на прилепската болница

  „Состојбата со коронавирусот во нашата општина во последните десетина дена е загрижувачка, дури и алармантна. Како градоначалник на општина Прилеп, како лекар, од денеска се ставам на располагање на потребите на Инфективното одделение. Им ја понудив мојата помош која со задоволство беше прифатена. Јас знам дека и самиот припаѓам во ризичната група на граѓани на […]