Вести Македонија Ударни вести

Санкционирани 246 пешаци за преминување на улица надвор од пешачки премин

  Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на државава за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците, при што санкционирани се 246 пешаци. Притоа 195 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, 27 за минување на црвено светло. Од нив 51 на територија на […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР: 144 прекршоци во сообраќајот – 63 санкции за возење повеќе од дозволената брзина

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се вкупно 144 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 63 санкции, 36 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, 13 за возење без возачка дозвола. Изречени се […]