Алтернатива Настани

Свечен уметнички настан во чест на светите браќа Кирил и Методиј

  „Уметниците во чест на светите браќа Кирил и Методиј“ беше насловен свечениот настан кој во чест на големиот празник, се одржа вчеравечер во црквата „Света Софија“.     За музичкиот дел од програмата се погрижија учениците од ОМУ „Методи Патче“ во класата на м-р Даниел Чуркоски и младата охридска пијанистка Викторија Митеска. Во рамки […]

Вести Македонија Ударни вести

Државен архив: Св.Кирил и Методиј – Браќата што го изменија светот

  24 мај е светол празник, кој го одбележува културниот развој на словенските народи преку ликот и делото на светите браќа Кирил и Методиј, кои се основоположници на словенската писменост и литература.   Поради големите заслуги биле канонизирани за светци набргу по нивната смрт. Не случајно денес за браќата Кирил и Методиј се користат разни […]

Вести Македонија Ударни вести

Одбележување на Св.Кирил и Методиј во Света Софија – Охрид

  Со концерт на гудачкиот ансамбл „Антео“, во црквата Света Софија во Охрид, отпочна дводневното одбележување на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј. На концертот присуствуваа премиерот Димитар Ковачевски, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, директорката на „Охридско лето” Наташа Поповиќ, пратеници, професори, научници, лингвисти, книжевници. Ансамблот „Антео”, изведува музика […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан за чествување на Св. Кирил и Методиј

  Претседателот на Собранието Талат Џафери, од 23 до 25 мај ќе оствари посета на Италијанската Република и Светата Столица по повод традиционалната Манифестација во чест на Св. Кирил и Методиј. Претседателот Џафери ја предводи државно-црковната делегација на Република Северна Македонија во состав: Арбер Адеми, координатор на ДУИ; Соња Мираковска, заменик координатор на СДСМ; Дафина […]

Вести Македонија Ударни вести

Св. Кирил и Методиј – 24 мај е неработен ден за сите граѓани

  Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 24 мај 2023 година (среда) „Св. Кирил и Методиј“, Ден на сесловенските просветители е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија. Министерството за труд и социјална политика на сите граѓани […]

Вести Македонија Ударни вести

Владина делегација положи цвеќе на споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј

  Премиерот Димитар Ковачевски ја предводеше делегацијата на Владата, во чиј состав беа заменик-претседателот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, министерот за правда Никола Тупанчевски и заменик-министерот за одбрана Башким Хасани кои положија венец со цвеќе пред споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј во кампусот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.     Венци […]

Алтернатива Вести Настани

Македонците во Албанија со масовна прослава на 24 мај, Денот на Св. Кирил и Методиј

  Етничките Македонци од Пустец и цела Албанија, за првпат досега, подготвуваат богата со содржини и масовна прослава на 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. Манифестациите, во соорганизација на Македонското друштво “Сонце”, од Албанија и Друштвото за литература и култура “Мацково” од Македонија, ќе се одржуваат во центарот на Мала […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Писменоста, јазикот, науката и зборот се од непроценлива вредност за еден народ

      Претседателот на Собранието, Талата Џафери во негово име и во име на пратениците од Собранието, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. “Работата и делата на светите браќа Кирил и Методиј се сметаат за придонес од огромно значење за светската наука и култура. Нивните […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Св. Кирил и Методиј на словенските народи им го дадоа клучот за самоидентификација и самоопределување

  Претседателот Стево Пендаровски упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј. “Денеска, на 24 мај, ние во РС Македонија, заедно со другите народи од словенското говорно подрачје, го празнуваме делото на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. Св. Кирил вели дека „без книга сите народи се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски и Радев заедно патуваат во Рим на чествување на светите браќа Кирил и Методиј

  Делегациите на Република Македонија и на Република Бугарија предводени од претседателите Стево Пендаровски и Румен Радев, оваа година заедно со бугарски авион, ќе патуваат за Рим. Претседателот Радев ќе допатува во Скопје и по кусата средба со претседателот Пендаровски на скопскиот аеродром, заедно со група бугарски и македонски новинари ќе отпатуваат за Рим, информираат […]