Вести Македонија Ударни вести

Средба на уставните судии со Рајнер Вилант, потпретседател на ЕП

  Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска заедно со сите судии остварија средба со Рајнер Вилант, потпретседател на Европскиот Парламент и член на Комитетот за уставни прашања на Европскиот парламент.      На средбата се дискутираше за актуелните предизвици, како што е неизбирањето на уште двајца уставни судии од страна на Собранието, начинот на работа […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Кацарска до Марковиќ: Сочувство лично Вам и на семејствата на жртвите

  По повод немилите случувања во Република Србија, претседателката на Уставниот суд на Република Северна Македонија, Добрила Кацарска денеска упати писмо со сочуство до претседателката на Уставниот суд на Србија, Снежана Марковиќ. “Со огромна тага ја примив веста за немилите настани што се случија во Србија. Во мое лично име и во име на Уставниот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Кацарска: Пратениците се неодговорни спрема уставните обврски, затоа сме без 1/3 од судиите

  Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска одржа завршна прес-конференција на која ги изнесе заклучоците од работењето на Судот во текот на целата 2022 година.   “Оставаме зад нас една година полна со неизвесност и oтежнато функционирање на Уставниот суд во вршењето на неговите надлежности но и година на посветеност, макотрпна работа и домаќинско […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Кацарска – Гир: ЕУ со силна поддршка за Уставниот суд

  Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска се сретна со шефот на делегацијата на Европска Унија, амбасадорот Дејвид Гир. Средбата се одржа на барање на евроамбасадорот Гир кој во име на ЕУ изрази силна поддршка и посочи дека го гледа Уставниот суд како пример, централна институција која ќе го предводи процесот на реформи во […]

Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

Кацарска: Одбележуваме 31 година од донесувањето на Уставот, но тој не е комплетен без уставна тужба

  На денешен ден, пред 31 година е донесен Уставот со којшто во нашиот уставно-правен поредок беа афирмирани нови темелни вредности, како што се основните слободи и права на човекот и граѓанинот, владеењето на правото, поделбата на државната власт, политичкиот плурализам, слободните непосредни и демократски избори итн.  Tоа се вредности коишто се негуваат во една […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателката на Уставниот суд Кацарска и вработените во работна посета на Бугарија

  Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска и дел од вработените од стручната служба на Судот се во работна посета на Република Бугарија од 1 до 4 ноември.      Во рамки на посетата се организира работна средба на која се разменуваат искуства и знаења од двата суда. Првата тема на дискусија е „Заштита и […]

Вести Македонија Ударни вести

Изработена студија за воведување на уставна жалба во Република Северна Македонија

  Претставници на Германската фондација за меѓународна правна соработка (ИРЗ) го посетија Уставниот суд и остварија средба со претседателката на Судот, Добрила Кацарска. На средбата организирана на барање на ИРЗ, претставниците на германската фондација информираа дека е подготвена студијата за воведување на уставна жалба во Република Северна Македонија. Имено, се работи за студија изработена од германски […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери на средба со Кацарска во Уставниот суд

  Денес претседателот Џафери, на покана на претседателката на Уставниот суд на Република Северна Македонија учествуваше на Работниот состанок на кој што покрај него, присуствуваше и претседателот на државата Стево Пендаровски и премиерот Димитар Ковачевски.     Покрај актуелните прашања за административната и финансиска независност и за условите во кои функционира Уставниот суд, главното прашање […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски: Во интерес на сите е Уставниот суд да работи во комплетен состав

  Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети Уставниот суд на Република Северна Македонија на покана на претседателката на судот, Добрила Кацарска.     За време на посетата, на која присуствуваа претседателот на Собранието, Талат Џафери и претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, претседателот Пендаровски беше запознаен со тековните активности на Уставниот суд и предизвиците во неговата […]

Вести Македонија Ударни вести

Кацарска утре на средба со Пендаровски, Ковачевски и Џафери

  Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска утре ќе одржи работен состанок со државниот врв на кој се очекува да се разговара за проблемите со кои се соочува судот, имајќи предвид дека работи без четворица судии и нема мнозинство за одлучување по одредени иницијативи и предмети. Кацарска, како што соопштија од Уставен, ги покани на […]