Вести Македонија Статуси Ударни вести

Османи: Република Северна Македонија стана членка на Унијата за Медитеранот

  Република Северна Македонија стана членка на Унијата за Медитеранот, информираше попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи.     -Уште еден надворешнополитички успех. Нашата земја е примена како членка на Унијата за Медитеранот, важен регионален форум за соработка меѓу Европската Унија и медитеранските земји. Секој ден поблиску до Европската Унија, напиша Османи на Фејсбук.

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Пендаровски до фудбалерите: Благодарни сме на радоста што ни ја приредувате

  Претседатело Стево Пендаровски по вечерашната победа на Македонската фудбалска репрезентација, на своојт фб им честиташе на фудбалерите и  напиша: “Нашите фудбалски херои веќе ја испишаа историјата на македонскиот фудбал. Честитки за победата, пожртвуваноста, храброста и борбеноста во играта на нашата македонска фудбалска репрезентација против силниот противник”.   “На чекор до Катар, благодарни сме на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВИСТИНОМЕР: Фејсбук објава дезинформира дека со тестовите се краде ДНК

  Тестирањето е всушност земање на брис подлабоко од грло и нос со стапче со памучен врв, трае неколку секунди и е безбедно, како и секое друго земање брис коешто сите ние сме го правеле многупати досега за разни други бактерии и вируси. Примерокот потоа се тестира во лабораторија за да се види дали е […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Мицкоски: Имаме ново парламентарно мнозинство

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот ФБ профил објави дека имаат ново парламентарно мнозинство.     Новата иднина доаѓа, ново време и нова надеж. Не чекаат силни предизвици, свесни и благодарни за поддршката заедно ќе успееме. Македонија ќе успее! Имаме ново парламентарно мнозинство, напиша Мицкоски на неговиот ФБ профил.

Вести Македонија Свет Ударни вести

ФБ со засилена акција против споделувачите на дезинформации

  Фејсбук ги претстави новите начини за информирање на луѓето што се сретнале со содржина која веќе била оценета како дезинформација, а преземаат и посилни мерки против луѓето коишто во континуитет споделуваат дезинформации на социјалната мрежа. Од компанијата уверуваат дека преземаат мерки со кои што помалку луѓе ќе можат да ги видат содржините кои содржат […]