Вести Македонија Ударни вести

Радев: Бугарија бара гаранции за проширување на ЕУ со РС Македонија

  Бугарија бара гаранции при проширувањето на Европската унија со РС Македонија, изјави бугарскиот претседател Румен Радев на зедничката прес-конференција со претседателот на Португалија Марсело Де Соуза, јави дописникот на МИА од Софија. – Најважната задача е да се врати дијалогот на сите нивоа меѓу Софија и Скопје, рече Радев. Тој истакна дека португалското претседателство […]