Вести Македонија Спорт Фото

Наградени најуспешните во спортот за 2021 година

  На денешната свечена церемонија, во организација на Град Скопје и Сојузот на Спортови на Скопје, „Избор на најуспешни спортистки и спортисти, тренер на Град Скопје“, беа наградени најуспешните во спортот за 2021 година. На наградените им беа доделени признанија (плакети), од страна на Градоначалничката на Град Скопје како и од членови на Советот на […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Доделени наградите „Св. Климент Охридски“ за 2021 година

  Со наградата „Св. Климент Охридски“ се оддава највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, спортот и заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност. Оваа година за највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Јубилејното 20.издание на CINEDAYS почнува на 15 јули

  На денешната прес-конференција за јубилејното 20-то издание на CINEDAYS, на која се објави богатата програма, присуствуваа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, директорот на Младинскиот културен центар (МКЦ), Русе Арсов, координаторот на фестивалот на европски филм CINEDAYS, Маргарита Арсова и програмскиот директор на МКЦ, Филип Николовски.   – Почнат како европски проект пред 20 […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Топ теми Ударни вести

Свечено отворање на фестивалот “Скопско лето 2021”

  Свеченото отворање на 42-рото издание на манифестацијата „Скопско лето“ ќе се одржи утре, на 21. јуни, првиот ден на летото и светскиот ден на музиката „Fete de la Musique“.   Манифестацијата ќе се отвори со операта без зборови насловена „Од оркестарот за публиката“, којашто ќе се одржи во Салонот на Националната опера и балет, […]

Алтернатива Настани

Светкиот илустратор Свјетлан Јунаковиќ денеска на „Литера“

    Светкиот илустратор Свјетлан Јунаковиќ вечерва во 18 часот ќе одржи онлајн-мастерклас наменет за илустратори, студенти, вљубеници во илустрацијата. Мастеркласот на еден од најголемите хрватски и европски илустратори е во рамките на 3.Фестивал за литература и илустрација за деца „Литера 2021“. Големиот хрватски илустратор Свјетлан Јунаковиќ вечерва во 18 часот ќе одржи онлајн-мастерклас наменет […]