Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје: Трајко Славески своеволно ја одложи седницата на Советот на Град Скопје

  Срамно и неодговорно е однесувањето на претседателот на Советот, Трајко Славески кој своеволно ја одложи седницата на Советот на Град Скопје, на која требаше да се гласа за проекти кои се од клучно значење за скопјани, информираат од Град Скопје.   Наместо да се разговара за капитални проекти, Славески ја прекина и одложи седницата […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ова е мафијашка блокада на дел од вработените во ЈП Комунална хигиена

  Мафијашки структури веќе неколку дена ја блокираат работата на Комунална хигиена поради свои лични интереси. Се работи за лица кои повеќе од 15 години работат само една смена и тоа трета смена во претпријатието, спротивно на Законот и колективниот договор, изјави градоначалничката Арсовска на вчерашната прес-конференција. Поголем дел од нив воопшто не се појавуваат […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Приватните превозници со блокада до исплата на долгот кон нив

  Координативното тело на приватните превозници донесе одлука со која утре, со почеток во 6 часот ќе бидат блокирани Илинденска, од семафорите после Влада до МИ-ДА. Блокирањето ќе биде со паркирање на 200 автобуси и тоа само на десните ленти. Според Ленин Јовановски, бидејќи не е постигнат договор со градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Активна блокада на Собранието – Никола Тодоров

  Кога ВМРО-ДПМНЕ побара разговори за предвремени избори и понуди тимови кои ќе ги стави на располагање на државата искрено се израдував, пишува Никола Тодоров за ДВ. Прво, затоа што нормално е опозицијата да бара предвремени избори, а второ затоа што предложија концепт кој прилично излегува од матрицата на ненормално политичко делување кое е карактеристика за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ од утре со блокади во Скопје и 10 градови во Македонија

  ВМРО-ДПМНЕ од утре започнува со блокади на крстосниците во Скопје и во десет други градови низ земјава. Блокадите ќе траат секој ден од 15 до 17 часот, најавувија од партијата. Со блокадите опозициската партија сака да ја принуди власта јавно да соопшти за што преговара со Бугарија и какви отстапки се нудат. Од Владата […]