Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Мицкоски: На маса сакам да видам гаранции и одбивам да бидам прогласен анти ЕУ

  „На маса сакам да видам гаранции, бидејќи и Петков бара, барам и јас гаранции. Да видам гаранции за македонскиот јазик, да видам гаранции дека македонскиот народ има своја историја вековна, традиција, култура, обичаи. И трета гаранција е дека никогаш повеќе никој нема за вакви глупости нас да нѐ попречува да станеме земја членка на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Камчев излегува од притвор со гаранција од 11 милиони евра

  Бизнисменот Орце Камчев излегува од притвор откако Апелациониот суд ја уважи жалбата, пренесе РСЕ. Судот ја прифатил и понудената гаранција од 11 милиони евра дека тој нема да ја напушти земјата. Камчев ќе има обврска еднаш неделно да се јавува во судот и да не го напушта местото на живеење, односно да не излегува […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мијалков излегува од притвор со гаранција од над 11 милиони евра

  Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков ќе излезе на слобода. Апелациониот суд Скопје му ја прифати гаранцијата од 11.106.501 евра што ја има дадено за замена на притворот со мерки за претпазливост. Апелација ја прифати жалбата на Сашо Мијалков, со што решението за притвор е преиначено со мерки за одземање на неговиот пасош и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мијалков останува во Шутка – судот ја одби гаранцијата

  Апелацискиот суд во Скопје ја одби гаранцијата која ја понуди поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков и донесе одлука тој да остане во притвор во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари. Претходно, Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот Кривичен суд – Скопје го одби како неоснован […]