Вести Изјави Македонија Ударни вести

Османи од Европскиот парламент: Ни треба повеќе интеграција до полноправно членство

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денес, во Брисел се обрати пред членовите на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (AFET), на чија агенда беше пристапниот процес на Северна Македонија во ЕУ.     Османи говореше за историскиот исчекор кој нашата држава го направи со отпочнувањето на пристапните преговори минатата година, за што […]

Вести Свет Ударни вести

Во ЕП денеска ќе се гласа за визната либерализација со Косово

  На денешната пленарна седница на Европскиот парламент ќе се гласа за договорот за визна либерализација за граѓаните Косово, со што ќе им овозможи да патуваат и да останат во ЕУ до 90 дена без виза, во кој било период од шест месеци со пасоши издадени од Приштина, се наведува на веб-страницата на ЕП. По усвојувањето во ЕП, визната либерализација за Косово треба да биде потпишана […]

Вести Македонија Спорт Ударни вести

Тим на македонската полиција ќе се грижи за безбедноста на Европското фудбалско првенство

  По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое за првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни работи на РС Македонија во соработка со романската полиција и надлежните служби на УЕФА,  испрати свој тим од 5 полициски службеници кои во периодот од 11.06 до 18.06 2021 година ќе бидат присутни […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Заев ја испрати македонската фудбалска репрезентација за Букурешт

      Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска на Меѓународниот аеродром Скопје ја испрати македонската фудбалска репрезентација за Букурешт, Романија каде ќе се одиграат првите два натпревари од Европското првенство во фудбал.     На испраќањето премиерот Заев на фудбалерите и на стручниот тим им посака успешен настап на ЕУРО […]