Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Советникот на Стејт департментот Дерек Шоле во Скопје

  Премиерот Димитар Ковачевски пред платото на Владата го пречека советникот на американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле, кој денеска е во посета на Скопје.       “Топло добредојде за Дерек Шоле денеска на средба во Скопје. Нашето силно стратешко партнерство со САД е од голема важност во годината која ни претстои, а која е […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров – Шоле: Американска поддршка на португалското претседателство за отпочнување на пристапниот процес

  Американската поддршка на португалското претседателство и напорите за отпочнување на пристапниот процес ја нагласил Дерек Шоле, советникот на Стејт департментот и посебен советник на државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, со надлежност во однос на важни прашања од надворешната политика, попладнево во телефонски разговор со вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров.       […]