Вести Македонија Свет Ударни вести

Почина претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли

  Претседателот на Европскиот парламент, италијанскиот социјалдемократ Давид Сасоли, почина синоќа во Италија на 65-годишна возраст, соопшти неговиот портпарол. „Давид Сасоли почина на 11 јануари во 1:15 часот во CRO (Онколошки референтен центар) во Авијано, Италија, (северно од Венеција), каде што беше хоспитализиран од крајот на декември“, објави на Twitter Роберто Куило, портпарол на Сасоли. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Радев: Ја поддржуваме европската интеграција на РС Македонија

  Претседателот на Бугарија Румен Радев имал видеоконференциски разговор со претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли. Како што јави дописникот на МИА од Софија, разговорот бил инициран од претседателот на Европарламентот, Сасоли. Двајцата соговорници се осврнале на мерките за справување со пандемијата на коронавирусот, како и за теми кои се на дневен ред на Европската […]