Вести Свет

Квим Тора избран за каталонски претседател

Каталонскиот парламетн го избра Квим Тора за претседател, со што се спречени нови избори во Каталонија, јави Ројтерс. Тора собра 66 гласови, додека 65 пратеници гласаа против. Него за претседател на Каталонија го предложи поранешниот лидер, Карлес Пучдемон.