Вести Македонија

Спасени две полски туристки паднати во пресек од карпа над провлија кај „Трескавец“

  Вчера, успешно се реализираше акција на спасување на две туристки од Полска кај макастиркиот комплекс „Трескавец“, паднати во пресек од карпа над провлија, координирани преку дежурните оперативци во Центарот за управување со кризи на Единствениот телефонски број за итни повици на ЦУК – 112, во содејство со Дежурниот оперативниот центар (ДОЦ) на ЦУК и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Измени во протоколот за влез во Грција за државјаните на РС Македонија

  Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните, дека согласно известувањето од грчките гранични служби од Граничниот премин „Евзони“, има измени во протоколот за влез во Грција и од 19.јуни, од 06.00 часот на ГП Евзони, освен со ПЦР тест не постар од 72 часа, Сертификат за примена вакцина (со поминати 14 дена од втора […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Од 25 јуни влез во Гермнија со примени две дози вакцини одобрени од ЕМА

  Од 25 јуни германската влада ќе им дозволи на патниците надвор од ЕУ кои примиле две дози на вакцина против Ковид-19 да влезат во државата, соопшти германското Министерство за внатрешни работи. Од тој датум, тие ќе можат да влезат во земјата најрано 14 дена по приемот на втората доза. Патниците можат да влезат во […]

Вести Македонија Ударни вести

М-смарт бесплатни картички за српските туристи за патарини по Коридорот 10

  Патниците од Србија кои во Северна Македонија ќе влегуваат со автомобил, од денеска на граничниот премин Табановце, добиваат бесплатна картичка со 760 денари, за плаќање на патарините во двата правца на автопатот „Пријателство“, од Куманово, до грчката граница Богородица. Владината одлука за бесплатна патарина за српските граѓани стапува на сила денеска, а ќе важи […]