Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Членови на Македонската Олимписката делегација заминуваат за Токио на ЛОИ

  Членовите на Олимписката делегација на Република Северна Македонија заминуваат за Токио за да учествуваат на 32-те, одложени Летни олимписки игри 2020.    На ова врвно олимписко натпреварување во Токио оваа година, нашата држава ја претставуваат:           Миа Блажевска-Еминова и Филип Деркоски во пливање Борјан Бранковски во спортско стрелаштво Дејан Георгиевски […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Јован Стојоски – претставник на Олимписките игри во Токио

  Јован Стојоски од атлетичарите ќе не претставува на ЛОИ во Токио, потврдија од  Македонскиот Олимпски Комитет.   Селекцијата е направена согласно критериумите за пријава на спортисти кои се без остварена норма. Светската атлетска федерација наведува дека треба да се испрати најдобриот рангиран атлетичар во дисцлиплината во која што настапува.   Во моментов, според овие […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Миа ќе ја претставува државата на Летните олимписки игри во Токио

  Младата пливачка Миа Блажевска – Еминова, на Олимпискиот квалификациски турнир во Белград, Србија, на 100 метри слободно постигна време од 57.13 секунди.   На овој начин, Миа потврди дека е најдобра пливачка од Македонија, во женска конкуренција, со што се стекна со правото да ја претставува државата на Летните олимписки игри во Токио.   […]