Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пристигнаа 500.000 вакцини од производителот “Синовак”

    На скопскиот аеродром пристигнаа 500.000 вакцини купени од производителот Синовак.         Вакцините ќе бидат соодветно складирани во Поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина, каде што има доволно капацитет да се сместат во ладните соби по што ќе бидат дистрибуирани до пунктовите низ државата согласно закажаните термини за […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: До крајот на месецот ќе стигнат 500.000 дози од “Синовак”

  До крајот на месецот ќе стигнат кинеските вакцини „Синовак“, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче по средбата со кинескиот амбасадор во земјава Џанг Ѕуо.      -Сакам да изразам благодарност за поддршката од Кинеската Амбасада и амбасадорот Џанг Ѕуо за неговите заложби во целокупниот изминат период. Поддршката од Народна Република Кина е од […]