Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Рама: Бугарското МНР има проблем со мојот говор! Кренете го ветото или трпете ме

  Албанскиот премиер Еди Рама реагираше на соопштението од Бугарското министерство за надворешни работи, кое побара од него да го прилагоди вокабуларот и изразувањето. „Ох! Бугарското Министерство за надворешни работи има проблем со мојот говор! Многу точно! И јас имам едно прашање, а тоа е како Бугарија ќе ги решава билатералните прашања користејќи го процесот […]

Вести Изјави Свет Ударни вести

Бугарското МНР: Рама да ги приспособи изразните средства соодветни за политичар од земја кандидат за членство во ЕУ“

  Откако вчера во Брисел албанскиот премиер Еди Рама изјави дека блокадата на Софија е „срамота“, од бугарското министерство за надфворешни рабои му порачаа да внимава како се изразува, бидејќи неговата земја е кандидат за членство во ЕУ. Рама, на прес конференцијата со Димитар Ковачевски и Александар Вучиќ изјави дека „една НАТО земја членка киднапира […]

Вести Изјави Македонија Свет Топ теми Ударни вести

Рама: Срамно е што една членка на НАТО киднапира две земји сојузнички

  “Срамно е што една земја членка на НАТО – Бугарија, киднапира две други земји членки на НАТО – Албанија и Северна Македонија во време на жестока војна во дворот на Европа,” изјави денеска албанскиот премиер Еди Рама пред почетокот на Самитот ЕУ – Западен Балкан. Тој истакна дека Албанија не се чувствува како жртва […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски, Вучиќ и Рама ќе учествуваат на Самитот во Брисел – Имаме европска иднина!

  “Северна Македонија има докажани пријатели во земјите членки на ЕУ. Тие се оние земји кои гледаат кон иднината, наспроти минатото и од кои ние, Албанија, но и регионот имаме целосна поддршка во исполнувањето на стратешката цел – членство во ЕУ.”   “Јас, Еди Рама и Александар Вучиќ денес донесовме одлука, уште еднаш да ја […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски, Вучиќ и Рама утре со финална одлука за учество на ЕУ-Западен Балкан самитот во Брисел

  “Во пресрет на претстојниот ЕУ-Западен Балкан самит, денес одржавме вонреден состанок на Отворен Балкан заедно со моите колеги Александар Вучиќ и Еди Рама. Разговаравме за националните позиции на секоја од земјите, регионалните перспективи како и за динамиката на евроинтеграцискиот процес. Се согласивме дека по дополнителни интерни консултации, утре претпладне ќе ја донесеме финалната одлука […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев, Вучиќ и Рама на “Отворен Балкан”: Лидерите ќе потпишат пет договори

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска учествува на самитот на иницијативата „Отворен Балкан“ во Тирана.     На состанокот во Тирана, премиерот Заев заедно со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и премиерот на […]

Вести Свет Ударни вести

Албанија ќе испрати два Спејс Икс сателити во вселената

  Премиерот на Албанија, Еди Рама објави видео на Фејсбук на кое гледа лансирање ракетите Спејс Икс и на англиски разговара со соговорник за лансирање сателити во вселената. Според Рама, сателитите „Албанија 1“ и „Албанија 2“ ќе бидат лансирани во март и јуни следната година. „Албанија во орбита. Неверојатно, но вистинито“, вели Рама во видеото. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Рама: Се надевам нема да бараат да се викате Западна Бугарија

  Одлуката на ЕУ да не ја закаже првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија е големо разочарување, но и огромен неуспех за политиката на ЕУ, за проширувањето и лоша порака за целиот регион, порача премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес конференција со албанскиот премиер Еди Рама. Според Рама, по решавањето на спорот […]