Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Со „One-stop-shop” до конкурентна економија, брз проток на луѓе, забрзан регионален економски раст

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама, денеска, на заеднички настан го пуштија во употреба концептот „One-stop-shop“, заедничко управување на граничните и царински контроли со едно застанување на граничниот премин Ќафасан-Ќафтане. На настанот на кој присуствуваа министри во двете влади, пратеници, како и највисоки претставници на институциите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски-Рама: Берлинскиот процес и регионалните иницијативи обезбедуваат побрза евроинтеграција

  Премиерот Димитар Ковачевски, одржа тет-а-тет средба со неговиот албански колега Еди Рама, на која во фокус на разговорот беа перспективите и придобивките од Берлинскиот процес, интеграциите во Европската Унија, како и важноста од натамошно зацврстување на билатералната соработка меѓу двете соседни земји, кои се членки на НАТО.     Премиерите Ковачевски и Рама се […]

Вести Македонија Ударни вести

Посебен режим на сообраќај во четврток

  Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните на Скопје дека на 6 јули, четврток, поради официјална посета на нашата држава на претседателот на Владата на Р.Албанија, Н.Е. Еди Рама, од страна на Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе се воведе посебен режим на сообраќај. Имено, за сообраќај ќе бидат затворени […]

Вести Македонија Ударни вести

Еди Рама во четврток во официјална посета на Скопје

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ќе го пречека и ќе биде домаќин на Еди Рама, претседател на Владата на Албанија. Официјалната посета на претседателот на Владата на Република Албанија Еди Рама, во Македонија ќе биде на 6 јули 2023 година (четврток), во Владата каде Рама ќе биде пречекан со највисоки државни почести.

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски-Зеленски: Поддршката за Украина продолжува сè додека е тоа потребно за украинскиот народ

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски заедно со премиерот на Република Албанија, Еди Рама имаа заедничка средба со претседателот на Украина, Володимир Зеленски.     Премиерот Ковачевски беше придружуван од заменик-претседателот на Владата на РС Македонија, задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи а средбата се одржа на маргините на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски-Вучиќ-Рама: Преку Отворен Балкан, заеднички ги освојуваме светските пазари

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со премиерот на Албанија, Еди Рама и претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ одржаа заедничка прес-конференција во Бардолино, Италија, каде остварија трилатерална средба.     „Би сакал да се заблагодарам на нашите домаќини од регионот Венето, како и да се заблагодарам на моите пријатели претседателот Вучиќ и премиерот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Се одржа средбата на Рама и лидерите на албанските партии во Тирана

  Вчера во Тирана се одржа средбата меѓу премиерот на Албанија, Еди Рама и лидерите на албанските политички партии во Македонија.  На средбата беа присутни лидерите на сите политички партии на Албанците во земјава освен првиот човек на Беса, Билал Касами. Али Ахмети даде оценка дека вечерата била во братски дух, а разговорите во позитивен […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Лидерите на партиите на Албанците на средба со Рама

  Лидерите на политичките партии на Албанците во земјава денеска се очекува да заминат на средба во Тирана, на покана на албанскиот премиер Еди Рама. Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека денешниот состанок во Тирана е новогодишна средба, со цел размена на мислења по однос на актуелните прашања во регионот и посакување успех […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Рама: Донесовме конкретни решенија за граѓаните за европска иднина на С.Македонија и Албанија

  На заедничка прес-конференција премиерите на Република Северна Македонија и на Република Албанија, Димитар Ковачевски и Еди Рама, денеска уште еднаш ги повторија ставовите на владите на двете земји за проевропските политики, добрососедство и соработка која ќе придонесе за развој на целиот регион.                         […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Со највисоки државни и воени почести пречекан премиерот на Албанија, Рама

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска официјално го пречека претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама. Со највисоки државни и воени почести македонската владина делегација предводена од премиерот Ковачевски, ја пречека албанската владина делегација предводена од премиерот Рама.     Во состав на македонската владина делегација се Артан Груби […]