Вести Свет Топ теми Ударни вести

Торнадо во Чешка остави пустош (ВИДЕО)

  Торнадото од категоријата Ф3 кое зафати повеќе села во Јужна Моравија околу Бжецлав и Ходоњин, остави пустош, откорнати и пропаднати покриви, оштетени куќи, паднати дрвја, превртени автобуси и запреа сите возови и сообраќајот до границата со Словачка. Локалните служби за итни случаи ги предупредија граѓаните да не излегуваат надвор или на улица и ја […]