Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Потпишан Договорот за партнерство во програмата „Дигитална Европа (2021-2027)“ со ЕУ

  Во Брисел беше потпишан Договорот за партнерство меѓу Северна Македонија и Европската Унија во програмата „Дигитална Европа (2021-2027)“. Договорот го потпишаа министерот на Министерството за информатичко општество и администрација, Азир Алиу и претставници на Европската Комисија. За време на церемонијата на потпишување на договорот, министерот Алиу им се заблагодари на ЕУ за поддршката што […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Потпишување на указот откако ќе се види конечната верзија на законите за автопатските делници

  “Кога ќе ја видиме конечната верзија на сетот закони за автопатските делници ќе можеме да знаеме за секој од нив каков ќе биде ставот во однос на потпишување на указот”, изјави денеска претседателот на државата Стево Пендаровски одговарајќи на прашање дали ќе го потпише указот доколку помине законот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Потпишани билатерални документи помеѓу Србија и Северна Македонија

  Денеска во Белград, за време на официјалната посета на премиерот Димитар Ковачевски, министри од владите на РС Македонија и Република Србија потпишаа неколку билатерални документи, кои се во насока на натамошно приближување на нашите држави, економии и народи, а кои што произлегуваат од потпишаните договори за Отворен Балкан. Меморандумот потпишан помеѓу министрите за внатрешни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Објавен е билатералниот протокол потпишан вчера во Софија

  Министерството за надворешни работи го објави билатералниот протокол, кој министрите за надворешни работи на Северна Македонија и на Бугарија, Бујар Османи и Теодора Генчовска го потпишаа во Софија. Овој протокол произлегува од Договорот за добрососедство потпишан во 2017 години и треба да претставува годишен пресек за напредокот на двете држави во реализацијата на Договорот. […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишан протоколот меѓу Северна Македонија и Бугарија

  Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, заедно со владината делегација предводена од министерот за надворешни работи Бујар Османи присуствуваше на состанокот на меѓувладината комисија, по кој беше потпишан Протоколот.     “Денес отворивме европско поглавје во односите со соседна Бугарија. За стратешките и важни прашања нема друга алтернатива освен компромисни […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Пендаровски денеска потпиша Укази за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието

  Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија: * Закон за неевидентирани лица во матична книга на родени; * Закон за изменување и дополнување на Изборниот законик; * Закон за Јавното обвинителство; * Закон за изменување […]

Вести Македонија

Во живо од Преспа: потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција

Во живо од Преспа: потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција Geplaatst door DW на македонски op zondag 17 juni 2018