Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ: Сите вакцини се ефикасни и штитат од тешка форма на делта сојот

  Министерството за здравство реагира на дел од објавите и пренесени ставови во медиумите дека кинеската вакцина „Синовак“ „не штити од делта сојот“ и од тешка клиничка слика при разболување на вакцинираните со оваа вакцина. Ова тврдење е апсолутно неточно, нема ниту една студија или научен доказ кој ова го потврдува. Медиумите да не пласираат […]

Вести Свет Ударни вести

Австралија: Нови мерки и локдаун поради појавата на делта сојот

  Австралискиот кризен штаб ќе одржи итен состанок поради ширење на делта видот на коронавирусот низ целата земја. Поради новиот епидемиски бран, австралиските власти ќе воведат „локдаун“ во Сиднеј и повторно да воведат рестриктивни мерки во другите делови на земјата. -Влегуваме во нова фаза на пандемија со ширење на заразна, делта варијанта на вирусот. Австралија […]