Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Започна вакцинацијата со „Синовак“

  Во вакциналните пунктови низ државата од денеска почна да се аплицира вакцината на кинескиот производител „Синовак“, откако истата ги помина сите потребни законски процедури, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.   Вакцинацијата со „Синовак“ се одвива скоро во цела држава, освен во Скопје и Битола, каде имунизацијата со оваа вакцина ќе започне од утре. […]