Алтернатива Настани

Премиера на музичкиот документарен филм „Ефтеркланг: Македониум бенд“ во Данска

  Светската премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“, во режија на Андреас Јонсен, а во продукција на МКЦ, „Rosforth“ и „Rumraket“, ќе биде на еден од најголемите светски фестивали за документарен филм „CPH:DOX“ на 23 март 2024 година во Копенхаген, Данска. Музичкиот документарен филм „Ефтеркланг: Македониум бенд“ претставува патешествие на данскиот бенд „Ефтеркланг“, кој е […]

Алтернатива Настани

Македонските претставници во полуфинале во Креативен Бизнис Куп 2022 Данска

  Best Online Assistant – нашите национални претставници се пласираа меѓу 12 полуфиналисти од вкупно 60 учесници на глобалниот натпревар: Креативен Бизнис Куп 2022. Од 27 до 28 јуни во Данска се одржа финалето и завршниот настан на Глобалниот Бизнис Куп: BRIGHT – Together #TheFutureLooksBRIGHT под мотото: „Заедно гледаме кон светла иднина“. Завршниот настан во […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Данска ќе донира вакцини „АстраЗенека“ за земјите од Западен Балкан

  Данска ќе донира два милиона дози од вакцината „АстраЗенека“ на земјите од Западен Балкан: Албанија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и Косово, како и дополнителни милиони дози од истата вакцина за програмата КОВАКС, пренесува МИА. Данскиот министер за надворешни работи, Јепе Кофод, изјави дека е задоволен што може да им помогне на блиските партнери […]