Вести Свет Топ теми Ударни вести

Најбогатиот човек на светот Безос денеска ќе полета во Вселената

  Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос денеска во 15 часот според средноевропско време од космодромот „Лонч сајт уан“ во западен Тексас ќе полета во Вселената во првиот свој лет преку неговата компанија „Блу ориџин“ со ракетата “New Shepard”, како дел од историскиот суборбитален лет кој претставува почеток на нова ера на приватни патувања во […]