Вести Македонија Ударни вести

Потпишан првиот Договор за одбранбена соработка со Португалија

  Министерките за одбрана на Северна Македонија, Славјанка Петровска и на Португалија, Марија Хелена Кареирас денеска во Министерството го потпишаа првиот Договор за билатерална соработка во одбраната помеѓу двете земји со што ќе се интензивира македонско-португалската одбранбена соработка. Министерките Петровска и Кареирас на заедничка прес-конференција порачаа дека Договорот е камен-темелник на развојот на билатералните односи […]

Вести Македонија Ударни вести

Северна Македонија и Португалија за првпат почнуваат соработка во одбраната

  Сојузништвото во НАТО ги јакне одбранбените врски меѓу Северна Македонија и Португалија – беше речено на средбата на министрите за одбрана Радмила Шекеринска и Жао Гомеш Кравињу, синоќа во Лисабон, каде што делегација од Министерството за одбрана и од Армијата на Република Северна Македонија предводена од министерката е во дводневна официјална посета.     […]