Вести Македонија Ударни вести

ОЈО со истрага за тешката сообраќајна несреќа кај Блаце

  Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот според член 300 став 2 во врска со член 297 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 64-годишник од Скопје на 17 […]

Вести Македонија Ударни вести

Тешка сообраќајна несреќа во Италија, тројца погинати македонци

  МНР информира дека синоќа, во градот Ница Монферато, во италијанската провинција Асти, дел од регионот Пиемонт, се случила тешка сообраќајна несреќа со смртни последици за четворица учесници, од кои за тројца е утврдено дека се работи за државјани на РС Македонија. “Амбасадата во Рим, како и Генералниот конзулат во Венеција се во директен контакт […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

МНР: Нема македонски граѓани меѓу загинатите и повредени во железничката несреќа во Грција

  Во врска со трагичната железничка несреќа, која што синоќа се случила блузу градот Лариса во Грција, известуваме дека досега ниту до Министерство ниту до нашите дипломатско конзуларни претставништва не е стигната информација дека меѓу загинатите или повредените во несреќата има и државјани на Република Македонија, информираат од МНР. Амбасадата на Република Македонија во Атина […]

Вести Македонија Ударни вести

Гостивар го одбележа еден од најтемните денови – трагедијата кај Ласкарци!

  Општина Гостивар вчеравечер го одбележа споменот на 16-те жртви од трагедијата во Ласкарци.   “Сеќавајќи се да не заборавиме, денеска во 17:45 часот беа запалени 16 светилки во спомен на страшниот настан во Ласкарци каде животот го загубија 16 гостиварци. Се надеваме дека вакви трагични настани никогаш повеќе нема да се повторат. Настанот се […]

Вести Свет Ударни вести

Во хеликоптерска несреќа загина Украинскиот министер за внатрешни работи

    Утрово, на 18 јануари, во Бровари се урна хеликоптер на Државната служба за вонредни состојби. Како последица на авионската несреќа загина раководството на МВР: министерот, првиот заменик-министер и државниот секретар. Се знае дека вкупно загинале 16 лица, меѓу кои и две деца. Од нив, девет биле во хеликоптерот, објави на својот ФБ профил, […]

Вести Свет

Камион со мигранти се превртил во Мексико – преку 50 загинати

  Во сообраќајна несреќа во јужниот дел од Мексико, според локалните власти, загинале најмалку 54 мигранти при превртување на камион во кој биле пренесувани, пренесува ДВ. Според извештаи на очевидци, возачот на товарен камион во кој се наоѓале преку 100 луѓе, поради преголема брзина ја изгубил контролата врз возилото во една кривина. Во несреќата загинале […]

фото БГНЕС
Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Утре ќе бидат транспортирани останките на загинатите во Бугарија – идентификувани сите 45 жртви

  Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви на автобусот што се  запали на автопатот Струма. Нивната идентификација е направена со ДНК профили.  Вчера, со указ на јавниот обвинител, дадено е одобрение посмртните останки на жртвите да им бидат предадени на претставници […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Сарафов ја отфрла верзијата за туби со гориво во автобусот кој изгоре на автопатот „Струма“

  Според директорот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов, на првата прес-конференција по случената трагедија кај „Струма” главниот сомнеж за несреќата укажува дека најверојатно се работи за човечка грешка која што ја отежнале и несоодветните обележувања на автопатот. Досегашната истрага води кон тоа дека повеќето патници во автобусот починале од задушување со чад, како […]

фото БГНЕС
Вести Македонија Ударни вести

Бугарскиот обвинител во Скопје ќе ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

  Главниот бугарски обвинител Иван Гешев, во придружба на истражители, денеска доаѓа во Скопје за лично да поднесе барање за правна помош до Обвинителството во Северна Македонија. Бугарските обвинители треба да добијат ДНК профили од роднини на загинатите во автобуската несреќа заради идентификација на жртвите. Како што јавува дописникот на МИА од Софија, денеска Бугарското […]

Вести Македонија Свет Топ теми Ударни вести

Бугарски есксперти за сигурноста на патот и поставените знаци

  По вчерашната автобуска несреќа во близина на бугарскиот град Перник, експерти и искусни возачи коишто ја користат делницата на автопатот „Струма“ поставуваат многу прашања за сообраќајната безбедност и знаците на патот. Димитар Илиев, експерт по патна безбедност за bTV Novinite, утрово ја анализираше патната делница. Тој рече дека е многу важно да се поставиме на […]