Вести Македонија Ударни вести

Укинати сите ковид мерки освен носењето маски во здравствени установи и аптеки

  Владата на денешната седница ги прифати предлозите на Главниот координативен кризен штаб утврдени според препораките на Комисијата за заразни болести. Согласно овие предлози Владата донесе заклучок според кој престануваат да важат сите рестриктивни мерки освен задолжителното носење заштитни маски во здравствените установи, аптеките и во установите за згрижување на возрасни лица и лица со […]

Вести Свет Ударни вести

Грција од мај до септември ги укинува Ковид мерките

  Грција ќе ги укине сите Ковид мерки од мај до септември, што значи дека и невакцинираните ќе можат слободно да влезат во земјата и без брз негативен тест.  -Не ја игнорираме пандемијата, но влегуваме во нова регулатива за укинување на ограничувањата, но подготвени сме за есента и за вакцинацијата, вели министерот за здравство на […]

Вести Свет

Во Грција важноста на потврдата за прележан Ковид-19 е 3 месеци

  Условите за патување во Грција се продолжени за уште една седмица, а единствената промена се однесува на оние кои прележале Ковид-19 и потврдата повеќе не важи од 30 до 180 дена, туку од 30 до 90 дена по првиот позитивен тест, согласно новата министерска одлука што утрово стапи во сила, а се однесува и […]

Вести Свет Ударни вести

Правила за влез во Грција

  За влез во Грција потребен е задолжителен документ за Ковид-19, пополнет PLF формулар и тестирање при влезот во земјата, за оние кои патуваат со негативен тес кои важат и за државјаните на Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Атина.   За влез од Северна Македонија во Грција отворени се сите гранични премини, кои […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Од утре нови рестриктивни мерки: Забрана за невакцинирани во затворено

  Новите мерки и ограничувања за спречување на ширењето на корона вирусот ќе стапат на сила на полноќ. Од  утре, 16 август, целосно се забранува работа и организација на секаков вид настани на затворено во сите угостителски објекти (и во кафетерии), вклучително и прослави во угостителски објекти регистрирани за прослави или друг тип објекти од […]