Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Евакуирани се македонските државјани кои беа во загрозените подрачја во Турција

  Во организација на Амбасадата на Северна Македонија во Анкара, со две возила, учениците во текот на денот ќе пристигнат во турскиот главен град. Оттука учениците ќе бидат упатени кон Истанбул каде е обезбедено привремено сместување, сѐ до нивното заминување кон земјава кое се планира да биде во текот на утрешниот ден. Меѓу нив се […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Во Украина има уште 20 наши државјани, но не бараат евакуација оттаму

  Уште осум граѓани, од кои четворица наши, а четворица украински државјани бараат да бидат евакуирани од Украина, информира денеска на редовниот брифинг министерот за надворешни работи Бујар Османи. „Од 120 мапирани и контактирани наши граѓани, околу 80% се веќе евакуирани. Останати се осум граѓани коишто бараат евакуација, а сè уште се во Украина. Од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Македонски државјани и новороденче чекаат да бидат евакуирани од Украина

  На денешната прес-конференција, министерот за надворешни работи, Бујар Османи изјави дека од вкупно 100 мапирани граѓани во Украина, 50 се веќе извлечени и уште толку треба да се евакуираат. “Од овие 50 останати не се сите наши државјани, и се очекува денеска поголем дел од нив да ги евакуираме”, – изјави министерот за надворешни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Сите граѓани на Северна Македонија се евакуирани од Авганистан

  Успешно е завршен процесот на евакуација од Авганистан и на последните државјаните на Република Северна Македонија, а кои поради ангажманот при НАТО базата во Кабул беа последни во распоредот за евакуација, информираат од Министерството за надворешни работи. Според последните информации кои утрово се пристигнати од нашата дипломатска мрежа, најголемиот дел, или 39 наши граѓани […]