Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Во тек е трансплантација на бубрег од починат донор, експлантирани се коскени ткива

  Утрово во осум часот на Клиниката за урологија по раководство на др Сашо Дохчев, започна трансплантацијата на бубрег, откако доцна ноќеска беше направена експлатацијата од починат донор.   Тимовите на др Сотир Ставридис и др Александар Трајановски, после полноќ завршија со експлантација на бубег и коскени ткива од 28 годишнен починат донор, чие семејство […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Во тек е трансплантација на срце и бубрези на клиниките за Кардиохирургија и Урологија

  Утрово, на клиниките за Кардиохиругија и Урологија започна трансплантација на срце и бубрези од починат донор.   По интензивни подготовки во текот на ноќта, рано утрово беше завршена експлантацијата на срце и бубрези на 42 годишна пациентка, која ја загуби битката со животот, а нејзина последна желба беше да ги донира своите органи.   […]