Вести Македонија

Груевски и Мијалков ставени на црната листа на САД

  Американскиот Стејт департментот ги стави на црната листа за патување поранешниот премиер на Република Северна Македонија Никола Груевски и екс директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков, како и нивните потесни семејства. Во соопштението се истакнува дека Стејт департментот ги презел овие активности поради нивна вмешаност во значителна корупција „Во неговото […]

Вести Македонија Ударни вести

ЕУ повторно ќе ја стави С. Македонија на „црната листа“ за патување

Европската унија во петокот презеде чекори за враќање на патните ограничувања поради пандемијата на ковид за САД и уште пет други држави. Меѓу нив е и С. Македонија, пишува Дојче веле. Растот на бројот на новозаразени со коронавирус последниве недели ја враќа С. Македонија на „црната листа“ за патување во ЕУ. Веста за агенцијата Ројтерс […]