Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДСЗИ не констатира недостатоци во модуларните болници

  Државниот здравствен и санитарен инспекторат го заврши вонредниот инспекциски надзор и до министерот за здравство д-р Венко Филипче ја достави следната информација за извршен вонреден инспекциски надзор во модуларните болници на територија на Република Северна Македонија   Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонредни инспекциски надзори во 18 модуларни болницилоцирани во следните градови: Скопје […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Без модуларните болници ќе ни се случеше италијанското сценарио

  Моделот на модуларни болници е модел без којшто не само нашата држава, туку ниту една земја немаше да може да ја менаџира кризата, изјави министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција, одговорајќи на новинарски прашања за неопходноста од модуларните болници.   Тој истакна дека за време на пандемија, кога најмногу се потребни болнички кревети, не […]