Алтернатива Настани Спорт

Започнува пријавувањето за 19-то издание на Виз Ер Скопски маратон

  Најпознатата и најголема атлетска манифестација во Македонија, Виз Ер Скопски маратон, кој ќе се одржи на 1 октомври (недела), го отвори пријавувањето за своето 19-то издание. Маратонот е сертифициран од страна на АИМС и Светска Атлетика.     Маратонската трка е дел квалификациските трки за Светското првенство во старосни категории под капата на ABBOTT […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Срушени македонските рекорди во маратон, неколку запросувања и многу насмеани лица на Виз Ер Скопски маратон

  Во раните утрински часови, над 6.000 тркачи навестија прекрасен ден и ги исполнија скопските улици со позитивен дух, спортска енергија и безброј насмевки. Под специјален протокол за заштита од Ковид-19, се одржа 17-то издание на Виз Ер Скопски маратон.     Учесниците кои беа пријавени на маратонот, полумаратонот и штафетниот маратон – ЕУ стартуваа […]