Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Субвенции за ПВЦ прозорци, топлински пумпи и фотонапонски централи во домаќинствата

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата информираше за четири јавни повици кои ги објави Министерството за економија од Програмите за поддршка на енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија. “Фокус на Министерството за економија во 2023, освен справување со ценовната криза е и енергетиката и справување со енергетската криза. За таа […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бектеши: Цената на струјата нема да се зголеми до крајот на годината

  „До крајот на годината ќе има доволно количина на електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот на годината нема да има покачување на цената на електричната енергија за домаќинствата. Денеска имав состанок со сите чинители од енергетскиот сектор во рамки на првиот состанок на Комисијата за електроенергетска кризна состојба […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Бислимовски: Нема да се прави корекција на цената на електричната енергија

  Претседателот на РКЕ Марко Бислимоски вели дека не гледа причина за поскапување на електричната енергија за домаќинствата иако цената на светските берзи се зголеми на 140 до 150 евра за мегават час и порачува дека актуелната цена ќе остане најмалку до крајот на декември. – Засега не гледам причини за корекции на цената на […]