Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поевтинуваат бензините за 1,5 денар за литар

  Од ноќеска на полноќ, малопродажните цени на нафтените деривати во просек ќе се намалат за 0,82 отсто во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно претходната одлука од 15 јули, информира Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.  Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 од ноќеска се намалуваат за […]

Вести Македонија Ударни вести

Цените на бензините од ноќеска поевтинуваат за 3 денари за литар

  Малопродажните цени на бензините од ноќеска ќе поевтинат за 3 денари за литар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика . Од ноќеска максималните цени на Еуросупер БС – 95 ќе изнесуваат 102,50 денари за литар, Еуросупер БС – 98 ќе чинат 104,50 денари за литар. Дизел горивото Еуродизел БС (Д-Е V) ќе може да […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поевтинуваат горивата за 0,5 и 1 денар

  Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат за еден денар по литар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Од полноќ на безнинските станици низ земјава Еуросупер БС-95 ќе […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Бислимоски: РКЕ е во постапка за одземање на лиценците на БЕГ

  РКЕ е во постапка за одземање на лиценците на Балкан енерџи груп (БЕГ) за производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија. Марко Бислимовски, претседателот на Регулаторна комисија за енергетика, на денешната прес-конференција, запрашан за големите трошоци прикажани од страна на Балкан Енерџи Груп, тој изјави дека во моментов е покрената постапка за одземање на […]

Вести Македонија Ударни вести

Бензините поскапуваат за 2 денари, дизелот поевтинува половина денар

  Од полноќ цената на бензините се зголемува за 2 денара за литар, а дизелот поевтинува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,88 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 90,5 денари […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ново поскапување на горивата од полноќ: Бензинот за 2 денари, дизелот за 1,5 денари

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука, со која од ноќеска се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,73 отсто. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за 2 денари за литар, додека малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ ново поскапување на горивата

  Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 денари за литар, а цената на дизелот се зголемува за еден денар за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,29 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 […]

Вести Македонија Ударни вести

РКЕ: Грејната сезона завршува денеска, но парно ќе има и по 15 април

  Грејната сезона во Скопје завршува денеска, но РКЕ и ЕСМ информираат дека топлинска енергија ќе продолжи да се испорачува за граѓаните на Скопје и по 15 април. „Со оглед на временската прогноза која најавува пониски температури за недела, понеделник и вторник, трите компании кои го обезбедуваат парното греење во Скопје, БЕГ, Скопје Север и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

РКЕ: Ако парното недоволно загрева, сметката треба да биде пониска

  Според Правилникот за утврдување на квалитетот на испорачаната топлинска енергија, ако парното греење е недоволно, корисниците треба да добијат пониски сметки, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. За тоа да се случи, првин е потребно корисниците да добијат решение од страна на комисијата за проверка на квалитет на испорачаната топлинска енергија дека […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Вработените во РКЕ: Нападот врз Бислимовски е директен напад и врз нас

  Вработените во Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги упатија писмо во кое јавно го изразуваат својот револт поради настанот во кој физички беше нападнат директорот на РКЕ, Марко Бислимоски. “Вработените во Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија во врска со немилиот настан во кој беше физички нападнат Претседателот […]