Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава против 12 лица за учество во толпа – одреден и притвор

  Во врска со извршено кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, по чл. 385 од Кривичниот законик, сторено на 05.07.2022 година за време на граѓански собир пред Собранието на РСМ, при што беа повредени 47 полициски службеници и извршено е оштетување на зградата на Собранието на РСМ, зградата на Владата, Министерството […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

На вчерашниот протест повредени се 47 полицајци од кои 11 со потешки повреди

  На вчерашниот протест повредени се 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир. На сите повредени полициски службеници им е укажана лекарска помош, а потешко повредените се пренесени во медицинските установи за санирање на повредите и медицинска нега. Притоа, констатирани се повеќе нарушувања на јавниот […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојава за поставена бомба пред МНТ, полицијата е на лице место

  Блокирани се сите патишта кои водат до Македонскиот народен театар поради пријава за поставен екплозив, пренесува ТВ21. Полицијата се наоѓа на лице место, засега нема информации дали пријавата е лажна.

Вести Македонија Ударни вести

МВР: 640 полициски службеници ангажирани во последното деноноќие за пожарите

  Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 14.08.2021 до 07.00 часот денеска (15.08.2021), во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата на Република Северна Македонија, од страна на МВР беа ангажирани 641 полициски службеник, вклучувајќи ги и припадниците на сите специјални единици на полицијата, реализирани 206 мото-патроли и […]

Вести Македонија Ударни вести

Околу 600 полицајци беа ангажирани во последното деноноќие за пожарите

  Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 13.08.2021 до 07.00 часот денеска (14.08.2021), во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата на Република Северна Македонија, од страна на МВР беа ангажирани  590 полициски службеници, вклучувајќи ги и припадниците на сите специјални единици на полицијата, реализирани 216 мото-патроли и […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР: 588 полициски службеници ангажирани во пожарите во последното деноноќие

  Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 09.08.2021 до 07.00 часот денеска (10.08.2021) во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата на Република Северна Македонија, од страна на МВР беа ангажирани 588 полициски службеници, реализирани 222 мото-патроли и користени 175 возила. Деноноќно на терен се и припадниците на […]

Вести Македонија Спорт Ударни вести

Тим на македонската полиција ќе се грижи за безбедноста на Европското фудбалско првенство

  По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое за првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни работи на РС Македонија во соработка со романската полиција и надлежните служби на УЕФА,  испрати свој тим од 5 полициски службеници кои во периодот од 11.06 до 18.06 2021 година ќе бидат присутни […]

Вести Македонија Ударни вести

Затворен објект во Тетово, приведени 12 лица

  Полициски службеници на СВР Тетово во координација со Отсекот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија Тетово и Државниот пазарен инспекторат, вчеравечер спровеле акциска контрола во угостителски објект на улица „Коле Неделковски“ во Тетово. При контролата, во објектот биле затекнати 11 женски лица кои ги забавувале присутните гости. Девет од затекнатите женски лица биле […]

Вести Македонија Ударни вести

Сузбиена криминална група од Тајван што вршела телекомуникациски измами и трудова експлоатација

    Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал-Национална единица за сузбивање на криумчарење на мигранти и Одделот за криминалистичка полиција сузбија криминална група од Тајван што вршела телекомуникациски измами и трудова експлоатација на државјани на Тајван, при што се приведени девет лица-државјани на Тајван. Криминалната […]

Вести Македонија Ударни вести

Одделот за специјални полициски операции добива нова униформа

  За севкупно подобрување на професионалните услови за работа и подигање на условите за работа на полициските службеници, Одделот за специјални полициски операции доби шест различни униформи, кои беа промовирани на свеченоста по повод Денот на полицијата, објави Министерството за внатрешни работи. Урбана маскирна мултикам шара за Единицата за брзо распоредување. Комплетот е составен од […]