Вести Македонија Ударни вести

Мароканец нападнал полициски службеник

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против државјанин на Мароко, кој е осомничен дека сторил кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 3 од Кривичниот законик. На 28 октомври, осомничениот нападнал полициски службеник кој постапувал по наредба за […]

Вести Македонија Ударни вести

Приведени полициски службеници кои пукале со огнено оружје на семејна веселба

  На 28.08.2023 од страна од полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички истраги при ОВР Прилеп проширена е истрагата во врска со кривичното дело “предизвикување општа опасност” на семејна веселба во с.Дебреште. Идентификувани се повеќе лица кои пукале со оружје на веселбата и за сите ќе бидат поднесени соодветни поднесоци. Двајца од нив се […]

Вести Македонија Ударни вести

Македонската и грчката полиција спречија меѓународен транспорт на дрога од 200.000 евра

  На 10.08.2023 во 23.30 часот од страна на полициски службеници на граничната полиција од Регионалниот центар Југ, во близина на местото викано Вршник Бара, непосредно покрај граничната линија со Република Грција, биле забележани две лица кои од територија на Република Северна Македонија исфрлиле две торби преку жичаната ограда на грчка територија, а потоа и […]

Вести Македонија

Санкционирани се 252 возачи на мотоцикли, 9 мотоцикли одземени

  Во текот на вчерашниот ден во периодот од 17.00 до 23.00 часот спроведена е акциска контрола на територијата на државата, за санкционирање на прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 252 возачи. Од нив, 152 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 52 возеле без возачка дозвола, девет […]

Вести Македонија

Санкционирани се 824 возачи за брзо возење

  Во текот на вчерашниот ден (26.02.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на државата, за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 824 возачи. Од нив 45 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 14 возила […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Приведени тројца бугарски државјани на Деве Баир

  Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З (35),А.Х(50)и Р.Х(54) бугарски државјани кои најпрво вербално, дрско и недолично со најпогрдни зборови се однесувале а потоа се обиделе и физички да ги нападнат полициски службеници кои преземале службени дејства, при што се приведени […]

Вести Македонија

Санкционирани се 689 возачи за брзо возење

  Во текот на вчерашниот ден, Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 689 возачи. Од нив 45 возилa се движелe со над 50 километри на час повеќе од дозволената брзина, а […]

Вести Македонија Ударни вести

Застрелан полицаец при бегство на затвореник од Идризово

  Затвореник од КПУ „Идризово“ ноќеска пред поноќ, додека го носеле во болница пукал во затворски полицаец, го ранил и побегнал со друго возило. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека синоќа во 23.20 часот, четворица вработени во Затворската полиција кои биле со комбе „Форд транзит“ побарале помош од полициски службеници од СВР Скопје. “Според […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Апел до младите, бидете разумни направената грешка не се исправа

  По неодамнешната групна тепачка на млади лица во Дебар Маало, градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски со помошник командирот на полициска станица Беко Игор Петровски направија обиколка на локациите кои беа посочени на социјалните мрежи како места на кои се договарале тепачки.     Низ Дебар Маало Герасимовски и Петровски забележаа групи на млади […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава против 12 лица за учество во толпа – одреден и притвор

  Во врска со извршено кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, по чл. 385 од Кривичниот законик, сторено на 05.07.2022 година за време на граѓански собир пред Собранието на РСМ, при што беа повредени 47 полициски службеници и извршено е оштетување на зградата на Собранието на РСМ, зградата на Владата, Министерството […]