Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Сали за “Жан Митрев”: Нема недопирливи, а одговорност доколку се утврди ќе има

  Пратен е допис до Државниот здравствен и санитарен инспекторат да изврши вонреден инспекциски надзор во Kлиничката болница „Жан Митрев“, а Агенцијата за лекови Малмед веќе иницирала вонреден инспекциски надзор за да утврди дали е почитувана постапката за клинички испитувања за хемофилтрација, изјави министерот за здравство Беким Сали на попладневната прес конференција. Министерот Сали изјави […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДЗСИ: Лице со ковид-19 починало дома – не прифаќајте лекување во домашни услови

  Од Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДСЗИ) апелираат до граѓаните кои се позитивни на Ковид 19, да не прифаќаат лекување во домашни услови, ако за тоа не се изјасни матичниот лекар и задолжително да побараат пишан документ за терапијата и начинот на лекување. Директорката на инспекторатот д-р. Ирина Бухова, вели дека апелот го упатуваат […]