Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Името на клубот го сметам за провокација и е на штета на македонските Бугари

  Министерот Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите изјави дека отворањето на клуб во Охрид кој го носи името на цар Борис Трети е на штета на бугарската заедница во земјава бидејќи претставува провокација. “Името е избрано такво, цар Борис, но мислам дека не е во духот на втората точка од конвенцијата, зашто не […]

Алтернатива Вести Македонија Спорт

Шаховскиот клуб „Алкалоид“ станува препознатливо име и бренд на европската шаховска мапа

  Како компанија која во сржта на своето работење длабоко ги има втемелено вредностите за тимска работа и за здрав, компетитивен дух, „Алкалоид“ неминовно е поврзан и со спортот.         Шаховскиот клуб „Алкалоид“ е формиран во 1976 година, а оттогаш клубот станува препознатливо име и бренд на европската шаховска мапа. Во 2016 […]