Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДИК: Излезноста до 9 часот е 5,25%

  Државната изборна комисија на денешната прес-конференција посочи дека излезеноста до 9 часот изнесува 5,25%, односно гласале 56.700 гласачи. -Во Ранковце процентот на излезност е 15,23, во Конче е 14,28, во Пехчево 13,73, Лозово 11,89, Зелениково 11,74, Кратово 11,02, Пробиштип 10,94, Демир Хисар 10,88, Вевчани 10,51, Ресен 9,18, и другите се под 9 отсто. Тече […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ: Осуда за односот на Даштевски кон новинарите

  На конференцијата за медиумите организирана од Државната изборна комисија, Претседателот на ДИК Александар Даштевски имаше непрофесионален и омаловажувачки однос кон дел од новинарите во делот кога се обидуваше да одговара на новинарските прашања. На новинарско прашање од страна на новинарка во врска со најавата за продолжување на рокот за гласање после 19 часот, како […]