Вести Македонија Ударни вести

Зијадин Села поднесе оставка од функцијата претседател на АА

  Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, си поднесе оставка по неуспехот на изборите за членови на Советот на Општина Тетово. „Од овој момент, преземам одговорност и давам неотповиклива оставка од претседател на партијата. Во периодот што следува највисокиот орган на партијата меѓу два конгреса – Централното собрание, треба да заседава и да одлучи […]

Вести Македонија Ударни вести

Мицкоски-Села: Потврдена меѓусебната поддршка во вториот круг

  На денешната средба лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците, Христијан Мицкоски и Зијадин Села и ја потврдија заемната поддршка во вториот круг oд локалните избори за општините за кои имале договор за првиот круг. На средбата било разговарано за анализа на изборните резултати од првиот изборен круг и била реафирмирана соработката и меѓусебната […]