Вести Македонија Ударни вести

ОЈО Скопје побара екстрадиција на осомничено лице од Турција

  Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција од Република Турција на лице осомничено за две кривични дела – Грабнување од член 141 од Кривичниот законик, како и две убиства на свиреп начин (едно на малолетно лице и едно од користољубие) заедно казниви по член 123 став 3 од Кривичниот законик. Јавниот обвинител […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МП од турските власти побара Палевски да биде задржан во притвор поради екстрадиција

  Министерството за правда од надлежните турски власти побара Љупчо Палевски да биде задржан во притвор поради екстрадиција се до завршувањето на постапката. Очекуваме од Република Турција веднаш да постапи по нашето барање, информираат од Министерството за правда. “Министерството за правда денеска во 09:20 часот доби официјално известување од Интерпол, дека лицето Љупчо Палевски, баран […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Министерство за правда подготвува нов допис за екстрадиција на Груевски

  Министерството за правда подготвува нов допис за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, најави министерот Кренар Лога во емисијата Клик плус на ТВ 21. Тој вели дека писмото е поврзано и со 9 други случаи, додека во образложението  за екстрадиција ќе пишува дека казната ќе ја одлежува во Хашките ќелии, кои ги исполнуваат условите, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Нови барања за екстрадиција на Никола Груевски, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири

    Министерството за правда во наредниот период ќе поднесе нови барања за екстрадиција на Никола Груевски, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири. За Никола Груевски досега е испратено едно барање за екстрадиција од ноември 2018 година и едно дополнување на барањето за екстрадиција од јуни 2019 година. Екстрадицијата е побарана за сите случаи за кои […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Унгарската опозиција води на анкетите, нивниот лидер сака да го екстрадира Груевски

  Опозициската алијанса од шест политички партии во Унгарија има предност на предизборните анкети од 4 проценти пред владејачката партија „Фидеш“ на Виктор Орбан, пишува британскиот весник Гардијан. Поддршката на здружената опозиција во моментов изнесува 39 отсто, партијата на Орбан има популарност од 35 отсто, додека 23 отсто од граѓаните не одлучиле за кого ќе гласаат. […]