Вести Македонија Ударни вести

ЕВН: Саниран дефектот, Карпош, Капиштец, Влае, Ѓорче Петров, Матка, Кондово и Сарај

  Саниран е дефектот поради кој регионите на Карпош, Капиштец, Влае, Ѓорче Петров, Матка, Кондово и Сарај утрово се соочија со прекин во снабдувањето со електрична енергија, соопшти ЕВН. Прекинот се случи како последица од испад на 100-киловолтен далекувод од трафостаницата „Скопје 3“ до трафостаницата „Запад“. Екипите на Електродистрибуција за брзо време го санираа дефектот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Хаварија во РЕК Битола, централата не произведува струја

  Заради дефект во котелот на Блок 1 за кој не постоеше никаква можност да биде саниран додека постројката е во функција, синоќа во 3 часот Блок 1 е исклучен од електроенергетската мрежа на државата, соопштуваат од ЕСМ. Станува збор за планско исклучување на блокот со цел санација на скинатата цевка што се смета за […]