Вести Изјави Македонија Ударни вести

Герасимовски го осудува однесувањето на Левица во Собранието

  Демократијата не се искажува со насилство, порача градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски во емисијата “Само вистина” на Канал 5,  коментирајќи ги инцидентите во Собранието кои ги предизвикаа пратениците од Левица.  “Невкусно и неубаво е во храмот на демократијата, во едно цивилизирано општество, некој на ваков начин да ги искажува своите идеи и размислувања. […]

Алтернатива Настани

Центар за талентирани ученици на Општина Центар и општините Карпош и Кисела Вода

  Центар за талентирани ученици се отвора денеска во ОУ „ Димитар Миладинов“ во Општина Центар. Станува збор за меѓуопштинска соработка меѓу Општина Центар, Карпош и Кисела Вода.  Центарот располага со површина од 120м2, и вклучува три посебни простории и тоалет, опрема за планетариум и физика, био-хемиска лабораторија и лабораторија за уметности. Просторот е со […]

Вести Македонија Спорт

Герасимовски: Тодор Гечевски е новиот спортски директор на КК „Работнички“

  Тодор Гечевски и официјално е новиот спортски директор на КК „Работнички“ објави денеска градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски. На прес конференцијата Герасимовски истакна дека со новото раководство очекува победа на квалификацискиот турнир за ФИБА Евро купот во Скопје кое ќе трае од 2 до 5 октомври. „По неколкугодишна пауза, тимот од Центар сезонава повторно ќе игра […]

Алтернатива Настани

Герасимовски: Со „Маалски фестивал“ градиме традиција на различни културни вредности

  Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски присуствуваше на и официјалното отворање на „Маалски фестивал“ во КСП Јадро.     Тој заедно со директорот на културниот центар Јадро Ѓорѓе Јовановиќ го претставија и новиот мурал во општината кој ги отсликува личните доживувања на Скопје и Центар на илустраторите Белкис Аксу и Мурат Калвакан.     […]

Вести Македонија Ударни вести

Бесплатни ранчиња и училиштен прибор за сите првачиња во Центар

  Со широки насмевка, голема возбуда и нетрпеливо исчекување на првото училишно ѕвонче започна новата школска 2023/2024 година. Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски ги посети училиштата „Коле Неделковски“ и „Кочо Рацин“ каде ја истакна важноста од образовниот процес и другарувањата кои некогаш траат и цел живот, и им подели ранчиња и училиштен прибор на […]

Вести Македонија

Герасимовски: „Ленинова“ по реконструкцијата е модерна, урбана и зелена улица

  Улицата „Ленинова“ го доби финалниот лик, модерно уредена со многу зеленило, велосипедски патеки и паркинзи за станарите. Општина Центар по неколку месечната реконструкција денеска и официјално ја промовира една од главните сообраќајници во општината. Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски вели дека „Ленинова“ по реконструкцијата доби европски лик. „Во изминатиот период на „Ленинова“ се […]

Вести Македонија

Општина Центар ќе додели бесплатни ранчиња и училишен прибор за сите првачиња

  Општина Центар и оваа година преку општествено одговорни компании ќе додели околу 600 бесплатни ранчиња и училишен прибор за сите првачиња запишани во осумте основни училишта во општината. Градоначалникот Горан Герасимовски во пресрет на новата учебна година им посакува успешна година и примерно поведение. „И оваа година со насмевки, среќа и желби за успех […]

Вести Македонија Ударни вести

Трибина „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците“ во Општина Центар

  Во Општина Центар се одржа јавен настан на тема „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците: Предизвици и решенија“ во соработка со Центарот за слобода – Цивил.     Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, во своето обраќање истакна дека Општина Центар креира добри практики и позитивна атмосфера за развој на мултикултурализмот, еднаквоста и недискриминацијата […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Герасимовски: Со една конфискација секој кој се дрзнал да гради дивоградби ќе се помисли

  „Ако може да се градат дивоградба во централното градско подрачје кое е секогаш е лупа од граѓаните и новинарите може да замислите што се случува во другите општини“, рече Горан Герасимовски градоначалник во Општина Центар во вчерашната емисија Трилинг на Телевизија 24 вести. Герасимовски зборуваше за предлог Иницијативата за конфискација на нелегално изградените објекти […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: 130 решенија од по 7.000 денари за семејствата со новороденче во Центар

  130 решенија на барателите за остварување на правото за користење на парична помош за новороденче додели денеска градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски. Оваа парична помош во висина од 7.000 денари, Општина Центар ја доделува редовно, во рамки на проектот на општината за првична помош и поддршка на родителите кои се жители на Општина […]