Вести Македонија Ударни вести

Градот Скопје склучи Меморандум со Академијата за културна дипломатија од Берлин

  Градоначалничката Данела Арсовска и директорот на Академијата за културна дипломатија од Берлин, Марк Донфрид, денеска потпишаа Меморандум со цел продолжување на соработката по организацијата на Форумот за културна дипломатија, кој се одржува во Скопје, на кој учествуваат поранешни претседатели на држави, министри, претставници од Европскиот парламент, дипломати и академици.         – […]

Алтернатива Настани Спорт

Сребро за Стефан Трпковски на Светските Специјални ОИ во пливање 100 метри грбно

  Директно од Берлин ни пристигнува уште една прекрасна вест!   Нашиот атлет Стефан Трпковски освои второ место на Светските Специјални Олимписки игри во пливачката категорија “100 метри грбно“.         Браво и честитки за постигнатиот успех за Стефан и тренерот Игор Димовски!   Овој медал е доказ дека со поддршка, посветеност и редовни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Ковачевски пречекан од германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со шефовите на Владите од земјите од Западен Балкан, како и високи претставници на Влади од земјите на ЕУ и Обединетото Кралство, денеска присуствуваа на официјалното започнување на Самитот за Берлински процес. Пред почетокот на Самитот кој се одржува во Берлин, Сојузна Република Германија, премиерот Ковачевски беше пречекан […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Османи во Берлин го врачи првиот пасош издаден во амбасада

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, работната посета на Берлин, ја искористи за да ја врачи првата издадена патна исправа, изработена врз основа на податоците добиени со новиот современ систем поставен во повеќето амбасади низ дипломатската мрежа на Северна Македонија.     „Нема веќе долги рокови, непотребни трошоци и непријатности. Отсега и информациите за […]

Вести Македонија Свет

„Danke Deutschland“ – државниот врв му се заблагодари на Бундестагот

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Бундестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари за поддршката од Бундестагот. „Danke Deutschland. Со големо мнозинство гласови „за“ пратениците во германскиот Бундестаг дадоа зелено светло за почеток […]

Вести Македонија Свет

Бундестагот со мнозинство гласови одобри почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Пратениците во германскиот Бундестаг со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори за нашата држава. „За“ гласаа 476 пратеници, помеѓу кои и пратеници на опозицијата, против 122, а 16 беа воздражани. Владејачката коалиција на Германија бара државата да продоложи со реформите, а се препорачува преземање на дополнителни напори за […]

Вести Изјави Свет

Германија: Претседателот Штајнмаер ги повикува партиите да формираат влада

Штајнмаер, кој ги повика политичките лидери да ги преиспитаат своите ставови и повторно да се обидат да формираат Влада, денес ќе се состане со челните луѓе на Зелените и на Слободната демократска партија БЕРЛИН (АА) – Германскиот претседател Франк Волтер Штајнмаер се состана со партиските лидери по неуспешните разговори за формирање на новата влада меѓу […]